Včera: nájdi si poriadnu prácu. Dnes: vedel by som to robiť aj Ja?

Internet spôsobil, že „bankovanie“ ľudia stále potrebujú, ale pri väčšine úkonov nepotrebujú bankára. Bankoví zamestnanci sa stávajú ohrozeným druhom, píše regonálny riaditeľ Salve Vladimír Trnka.

 Keď som pred dvadsiatimi rokmi začínal spolupodnikať v oblasti finančného sprostredkovania so spoločnosťou Salve, počúval som od svojho okolia úprimné rady typu: „Mal by si si nájsť poriadne zamestnanie. Mal by si niečo vyrábať. To je len nejaká hra. Tí, ktorí to robia, sú podvodníci a chcú od ľudí len vylákať peniaze.“ Verím, že väčšina z nich ma mala ochrániť pred sklamaním, životným pádom či neúspechom.

Doba sa zmenila

 Najväčšou zaujímavosťou je, že našu prácu spochybňovali aj bankoví pracovníci, ktorí neboli našimi konkurentmi, ale obchodnými partnermi. Doba sa zmenila. Internet spôsobil, že „bankovanie“ ľudia stále potrebujú, ale pri väčšine úkonov nepotrebujú bankára. Pobočky bánk sú stále menej využívané a platenie vzduchu sa nevypláca. Bankoví pracovníci sa stávajú „ohrozeným druhom zamestnanca“. Po pár rokoch, zatiaľ čo pretieklo dosť vody v Dunaji, sa dobre mienené rady trošku zmenili  na otázku: „To, čo robíš Ty, by som ja vedel robiť tiež?“ 

Atraktívna možnosť

 Po dvadsiatich rokoch spolupodnikania so Salve do našich radov prichádzajú schopní bankoví zamestnanci, aby zúročili svoje bohaté skúsenosti. Zisťujú, že Národná banka Slovenska požaduje v oblasti sprostredkovania finančných služieb vyššiu kvalifikáciu, oproti tej, ktorá im postačovala v banke. Súčasne je pre nich atraktívne pomáhať klientom vypracovávať osobné finančné plány na desiatky rokov dopredu a to nielen v oblasti vkladov alebo úverov. Práca je oveľa pestrejšia a lepšie hodnotená. Oceňujú tiež možnosť budovania si svojho vlastného tímu, ktorému pomocou systému a tréningového programu môžu odovzdávať svoje zručnosti.

 Tu u nás totiž platí, že keď niekomu odovzdáte svoje know-how, nevychováte si konkurenciu, ba práve naopak, zduplikujete sa vo svojej vlastnej firme a budete na tom profitovať obaja.