Veľká chyba, za ktorú veľa platíme

To, že všetci musia mať povinné zmluvné poistenie auta, ešte neznamená, že to všetci robia aj správne. Jednoduchý návod ponúka špecialistka Salve na neživotné poistenie Janka Zvardoňová.

Väčšina z vás má určite auto. A pri kúpe a následnom prepise motorového vozidla ste určite mali a máte zákonom stanovenú povinnosť, aby ste na auto mali povinné zmluvné poistenie (PZP), všetci. A keďže auto mám aj ja a povinnému poisteniu sa už dlhé roky venujem, veľmi dobre viem, že aj keď tú povinnosť majú všetci, nie každý si auto dokáže poistiť aj správne. Nevadí: ponúkam vám jednoduchý návod, ako správne postupovať.

Je to trh. Vyberajte si

K dispozícii je hneď niekoľko poisťovní, ktoré PZP ponúkajú. Je to zákonom stanovené poistenie, všetky poisťovne teda majú aj rovnaké zákonom stanovené limity poistného plnenia , niektoré poisťovne ponúkajú aj nejaké bonusy navyše. Rozdiel je väčšinou len v cene, niekedy to robí niekoľko desiatok eur ročne. Každá poisťovňa pri určovaní ceny za krytie rizika prihliada na iné kritéria. Niekedy o cene rozhoduje vek klienta, objem motora, KW, od kedy má klient vodičské oprávnenie, bezškodový priebeh a mnoho ďalších faktorov. Problém je ale v tom, keď sme v niektorej z poisťovní, už neporovnávame ďalej , čo nám trh ponúka. Lebo...nemáme čas ,kamarát nás sem poslal, chýbajú nám informácie a myslíme si , že v každej poisťovni majú rovnaký tovar za rovnakú cenu. Veľká chyba, za ktorú veľa platíme. Vždy kupujme a správajme sa ako v trhovom a konkurenčnom prostredí. Kupujme lacnejšie , ak je to možné.

Rozhoduje váš čas a peniaze

Pamätajme na to, že PZP môžeme zmeniť len prepisom motorového vozidla na iného majiteľa , alebo písomnou výpoveďou minimálne šesť týždňov pred výročím účinnosti uzatvorenia PZP. Vtedy máme možnosť zmeniť poisťovňu, alebo vyjednávať nižšiu cenu za poistenie v poisťovni, kde PZP máme uzatvorené. Ak to nespravíme, poisťovňa nám môže, ale aj nemusí zvýšiť cenu (jedna poisťovňa za rok 2015 plošne všetkým nadvihla poistenie o 3 eurá). A potom samozrejme dať maklérovi, napríklad zo SALVE , vypracovať porovnanie viacerých ponúk cez viaceré poisťovne , platiť menej a šetriť od základu. Alebo si sami pobehať všetky poisťovne. Je to na slobodnom zvážení každého z nás: podľa toho, koľko máme času a – najmä – eur v peňaženke.

Janka Zvardoňová

Jej silná stránka je servis skôr uzatvorených zmlúv a venuje sa neživotnému poisteniu.

Viac od autora →