Vianoce sú tu o 9 dní. Máte už všetky darčeky?

Chcete darmi potešiť veľa blízkych, ale nechcete sa zadlžiť? 

Vianočné obdobie si so sebou nenesie iba pokoj, pohodu a obdarovávanie blízkych. S týmto obdobím je spojené aj veľké míňanie peňazí, stres a preplnené obchodné centrá. Podľa pravdy.sk veľakrát nakupujeme darčeky, na ktoré reálne nemáme alebo nevieme presne odhadnúť, koľko si na ne môžeme dovoliť minúť. Stojí to však zato, nakupovať tak bezhlavo, že sa z toho naša peňaženka musí spamätávať ešte nejaký čas po Vianociach?

Dávajte si pozor na zadĺženie v predvianočnom období. Dávajte si pozor na zadĺženie v predvianočnom období.
 

Ak sa chcete vyhnúť impulzívnemu nakupovaniu, premyslite si vopred, aké darčeky v zhruba akej hodnote nakúpite. Vyhnete sa tak teda emocionálnemu nákupu a nepodľahnete tak „výhodným ponukám“ v obchodoch a na internete. Taktiež je dobré a nápomocné, spraviť si svoj osobný budget, teda maximálnu sumu, ktorú môžete minúť a tejto sumy sa aj držať.


Niektorí ľudia majú vianočné nákupy vybavené už niekoľko mesiacov vopred. Takýto spôsob nakupovania je veľmi výhodný, pretože si postupne nakúpite, vopred premyslené darčeky, porovnáte si cenové ponuky, výhodné akcie a zľavy v obchodoch a koniec koncov, v predvianočnom období vám ostane čas na ozdobovanie vášho interiéru, pečenie koláčov a na výber toho pravého vianočného stromčeka. Percentuálne si však Slováci stále nechávajú vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Až 43% začína riešiť vianočné nákupy jeden až dva mesiace pred Vianocami, 29% Slovákov sa spolieha, že v obchodoch ešte niečo nájde iba týždeň pred Vianocami a až 17% ľudí si necháva vianočné nákupy na pár dní pred sviatkami.


Najlepšie je mať v predvianočnom období odložené nejaké peniaze na darčeky a ostatné veci. Veľa ľudí však siaha na svoje rezervy alebo sa dokonca zadlží. V takomto prípade je lepšie siahnuť na svoje rezervy, pokiaľ to inak nejde. Použiť by ste ju však mali iba v takom prípade, že peniaze, ktoré ste z rezervy použili, do nej čoskoro vrátite. 

Ak chcete poradiť v oblasti investovania, kliknite sem