Vianočné nákupy v pohode a bez zbytočného stresu. Poradíme vám, ako na to

Vianoce sú za dverami a lákavých ponúk pribúda stále viac. Vo vianočnom čase iba málokto odolá rôznym ponukám a nástrahám. Odborníci radia, ako nenaletieť a držať sa pri zemi. Týchto sedem rád vám môže pomôcť. 

1. Plánujte vopred a dodržujte plán

Je dobré, naplánovať si koľko peňazí chceme minúť na vianočné darčeky. Keď si vopred nenaplánujete aspoň približnú sumu, môže sa vám stať, že vás tesne pred Vianocami ovládnu emócie a racionálne zmýšľanie pôjde bokom. Vtedy miniete na darčeky viac, ako si môžete dovoliť.

2. Kúpiť, nekúpiť? Ale, veď sú Vianoce

Nakupovanie darčekov u väčšiny Slovákov môžeme opísať ako impulzívne. Marketingoví odborníci vedia stále lepšie zacieliť reklamnú kampaň na tú cieľovú skupinu, na ktorú potrebujú. V tomto prípade hovoríme o skupine nakupujúcich, ktorí sú ovládaní svojimi emóciami. Často tak kúpime veci, ktoré by sme za iných okolností, teda mimo Vianoc, nekúpili. Ale keď sú už tie Vianoce, tak si vytvárame vlastnú výhovorku pre samých seba a kupujeme zbytočne predražené a nepraktické veci. Mali by sme sa aspoň pokúsiť zamyslieť nad praktickosťou a cenou darčeka.

3. Buďte v predstihu

Čudujeme sa ľuďom, ktorí majú väčšinu vianočných darčekov kúpenú už počas roka, teda nakupujú v predstihu a priebežne. Táto taktika je dobrá v tom, že si viac premyslíme cenu darčeka a neocitneme sa v akomsi vianočnom strese a v preplnených obchodných domoch. Taktiež máte väčšiu pravdepodobnosť, že nájdete presne ten darček, ktorý chcete. Ak začnete riešiť vianočné nákupy c decembri, tak je dosť možné,  že darček, ktorý ste chceli kúpiť, už nebudú mať. Premyslené nakupovanie so správnym načasovaním vám môže pomôcť zachovať si triezvu myseľ.

Vyhnite sa stresu z vianočných nákupovVyhnite sa stresu z vianočných nákupov.

4. Nepoužívajte vašu finančnú rezervu ako záchranu

Dávajte si pozor na to, aby ste nepodľahli vianočným nákupom natoľko, že siahnete na svoju finančnú rezervu. Nezabúdajte na to, že takúto rezervu máte pre horšie prípady, napr. pre prípad straty zamestnania, pre rodinu alebo pre prípadnú liečbu seba alebo svojej blízkej rodiny. Skúste si uvedomiť primárne potreby, na ktoré by ste mohli svoju finančnú rezervu použiť.

5. Vyhnite sa zadlženiu

Veľakrát chceme urobiť dojem na našich blízkych tým, aký darček im podarujeme. Poriadne si však zvážte, či to stojí za to, aby ste ostali zadlžení a s pôžičkami na krku. Ak obdarujete svojich blízkych darčekom, ktorí bude síce lacnejší, ale od srdca, vyhnete sa tak nepríjemnostiam so zadlžením.

6. Počíta sa až to, čo je doma

Váš zamestnávateľ vám sľúbil koncoročné odmeny a vy sa neviete dočkať, až ich dostanete. Pozor však na nákupy za peniaze, ktoré ešte nemáte. Zákon schválnosti funguje v tých najneočakávanejších chvíľach. Môže sa teda stať, že vám síce váš zamestnávateľ odmenu pošle, ale pripíše ju až k januárovej výplate. Pozor preto na spoliehanie sa na peniaze, ktoré ešte naozaj nemáte. Takáto situácia vás môže priviesť k stresu a k impulzívnym rozhodnutiam vo forme pôžičiek a úverov.

7. Darčeky od srdca a z lásky

Investovať môžete aj inak, ako do materiálnych vecí, ktoré kúpite v obchodoch. Darček od srdca, vyrobený vašimi vlastnými rukami, môže vašich blízkych potešiť oveľa viac. v dnešnej dobe zhonu a náhlenia sa, spraví určite dar vyrobený vami väčšiu radosť ako niečo, čo si môže kúpiť ktokoľvek a kdekoľvek. Ak vám teda nevyšli peniaze na ďalšie darčeky, porozmýšľajte nad tým, čo by mohlo vašim blízkym spraviť radosť. Handmade výrobky sú trendom tejto doby a inšpirácií je plný internet. Stačí vám chuť chcieť a troška voľného času na kreovanie.