Viete, koľko peňazí si zobrať na dovolenku

Hoci si pred dovolenkou zaplatíte ubytovanie, dopravu a často aj stravu, aj tak v zahraničí miniete ďalšie peniaze. Pozrite sa, koľko, aby ste vedeli, akú sumu by ste si mali pripraviť.

Analytici poštovej banky zisťovali, kde a koľko zaplatili dovolenkári kartou a na základe týchto štatistík prezradili, aké vreckové by vám malo svietiť na účte.

V priemere by ste mali mať na účte aspoň 168 eur, píše portál gazduj.sk. Pamätajte však, že ide len o priemerné číslo, ktoré sa navyše mení v závislosti od destinácie. Napríklad v Bulharsku míňajú ľudia priemerne 101 eur, ale napríklad v Taliansku to bolo až 277 eur.

Ak sa chcete podľa tejto štatistiky riadiť myslite na to, že dovolenkári určite disponovali aj hotovosťou, ktorá v štatistikách nie je zohľadnená.

Zaujímavé štatistiky

Rekordérmi v míňaní boli vlani bratislavskí návštevníci Talianska, ktorí minuli takmer 500 eur na hlavu. Naopak, najviac vedeli na dodatočných výdavkoch na dovolenke ušetriť Žilinčania. V priemere minuli kartou 123 eur, v Turecku dokonca ani nie 50 eur. Súvisieť to môže s voľbou dovolenky all inclusive a pobytoch čisto v hotelových rezortoch.

Najviac na dovolenke podľa Poštovej banky míňa stredná generácia od 40 do 59 rokov (191 eur oproti priemeru 168 eur) a najmenej mladí ľudia do 25 rokov (114 eur oproti priemeru 168 eur). Banka si to vysvetľuje tým, že mladí ľudia majú nižšie nároky na kvalitu ubytovania, mnohí ešte nemajú deti a zároveň majú nižšie príjmy.