Vláda chce podporiť nájomné bývanie

Ministerstvo financií plánuje podporiť nájomné bývanie namiesto kupovania bytov.

Vláda v stredu (16.8.2017) schválila novú podporu pre mladých, ktorí majú záujem o hypotéku. Tú si po novom budú môcť mladí uplatniť ako daňový bonus a to do maximálnej výšky 400 eur za zúčtovacie obdobie. Čo sa javí ako menej výhodný systém oproti tomu súčasnému. Preto je výhodné zobrať si hypotéku do konca roka, dokedy budú platiť ešte staré pravidlá.

Podpora nájomného bývania

Nepriamo chce aj týmto krokom rezort financií prinútiť Slovákov, aby namiesto kúpy nehnuteľnosti zvážili jej prenájom. Slovensko by preto malo podľa ministra financií prejsť od podpory kúpy a nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva, čo je podľa neho zvyk v tomto regióne, k podpore nájomného bývania. “To na Slovensku vykapalo vďaka trestuhodnej nezodpovednosti samospráv v deväťdesiatych rokoch, keď rozdali svoje byty,“ povedal pre portál pravda.sk Kažimír. Podpora hypoték podľa neho má význam z hľadiska vytvorenia pomoci štátu pre mladé rodiny, aby si založili rodiny, aby mali kde bývať. Avšak ak má Slovensko problém s úverovým boomom, tak na to je potrebné podľa Kažimíra reagovať, uzatvoril pre portál pravda.sk.

Zrušenie hypotekárnych záložných listov

K ďalšej historickej zmene dôjde aj v prípade hypotekárnych záložných listov. Po dlhých rokoch sa totiž zruší ich vydávanie a zmení sa spôsobfinancovania zabezpečovania zdrojov pre úvery na bývanie. “Robíme to preto, aj po dohode s centrálnou bankou, lebo je to modernejší spôsob a hlavne spôsob, ktorý bude vytvárať menší tlak na zdražovanie úverov na bývanie v budúcnosti. Treba si uvedomiť, že boom, ktorý zažívame pri nízkych úrokoch, nebude trvať večne. A tlaky cez rast inflácie a nárast sadzieb nastanú. Využívame toto obdobie na to, aby sme sa pripravili a odstránili staré choroby, ktoré v systéme fungovali,“ dodal Kažimír.

Ak chcete výhodne financovať svoje bývanie, kliknite SEM