Vláda sľúbila vyššie penzie. Zaplatiť ich majú aj podnikatelia

Smer- SD presadzuje novú daň z dividend vo výške 15-percent. Ich cieľom je, že z výnosu sa majú zvýšiť penzie, platy učiteľov a tiež znížiť deficit verejných financií.

 Vládny Smer- SD na čele s Robertom Ficom presadzuje novú daň z dividend vo výške 15-percent. Ich cieľom je, že z výnosu sa majú zvýšiť penzie, platy učiteľov a tiež znížiť deficit verejných financií. Tento návrh žiada pozmeniť zase vládny Most- Híd pod vedením Bélu Bugára, ktorá tvrdí, že 15-percentná daň by príliš zaťažila podnikateľov a chce ju znížiť na 10-percent, píše portál pravda.sk.

 Daň by mali platiť najmä veľké bohaté firmy v energetike a vo finančnom sektore. V podstate sa to bude týkať zdanenia majiteľov veľkých koncernov, ktorí vlastnia zahraničné „matky“ našich najväčších spoločností. Menšie firmy na Slovensku spravidla dividendy nevyplácajú, keďže svoje náklady optimalizujú a často sa nedostávajú ani do zisku.

 Toto opatrenie chcela vláda prijať už od roku 2018 a takýmto zdanením plánovalo ministerstvo financií získať 226 miliónov eur do štátneho rozpočtu. Ak by sa presadila daň „len“ 10-percentná, výnos by matematicky klesol na 150 miliónov eur.

Podnikatelia upozorňujú na to, že zavedenie takejto dane ohrozí výnosy spoločností  a zhorší podnikateľské prostredie.

 Vláda sa však už zaviazala zvyšovaním dôchodkov a tým aj zvýšením životnej úrovne dôchodcov. A aj na základe toho, približne 1,2 milióna dôchodcov už v budúcom roku čaká zvyšovanie penzií a len toto opatrenie štát vyjde na 137 miliónov eur a ďalšie desiatky miliónov eur si vypýta každoročné zvyšovanie platov učiteľov.