Vláda zvýšila minimálnu mzdu. Koľko uvidíte vo svojich peňaženkách?

Dobrá správa, ktorá sa týka vyše 119- tisíc zamestnancov. Od budúceho roka sa zvýši súčasná priemerná mzda zo 435 eur na 480 eur.

V uplynulých dňoch vláda schválila návrh ministerstva práce, ktorý požadoval zvýšiť minimálnu hodinovú mzdu na 2,159 eura na hodinu. Podľa finweb.hnonline.sk tak budeme zarábať o 10,34 percenta viac ako doteraz, čo predstavuje 45 eur mesačne. Táto novinka zasiahne takmer 119-tisíc zamestnancov, z ktorých 49-tisíc pracuje pre firmy a 70-tisíc pracuje ako SZČO.

Na výške minimálnej mzdy sa počas roka niekoľkokrát dohadovali aj sociálni partneri, no žiaľ neúspešne.  V polovici septembra, počas rokovania tripartity, ktoré sa zameriavalo práve na otázku zvyšovania mzdy, sociálni partneri svoje názory nezmenili.

Zamestnávateľom sa zvýšia náklady

Táto novinka predstavuje dobrú správu pre zamestnancov, ale horšiu pre zamestnávateľov. V súkromnej sfére narastú kvôli zvýšeniu minimálnej mzdy celkové ročné náklady zamestnávateľov až na 61,4 milióna eur. Doplatky do novej sumy minimálnej mzdy budú pre zamestnávateľov predstavovať 42,6 milióna eur, pričom do poistných fondov budú odvádzať 18,8 milióna eur.

Vláda zvýšila minmálnu mzdu. Ako to pocítme na peňaženkách?Vláda zvýšila minmálnu mzdu. Ako to pocítme na peňaženkách?

Z analýz vplyvov rezortu práce vyplýva, že nárast minimálnej mzdy  môže zapríčiniť rast  mzdových nákladov približne 30-tisíc zamestnávateľov, ktorými sú samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a približne 13 400 firiem.

Kritika od Mihála

Podľa poslanca Jozefa Mihála táto pozitívna správa nezasiahne zamestnanca, ale štát, ktorý vraj bude zo zvýšenia minimálnej mzdy ťažiť najviac.

"Nárast hrubej minimálnej mzdy, ktorú dnes schválila vláda, je 45 eur, 70 eur sú zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov. Neskončia však v zamestnancovej peňaženke. Ten bude mať čistý príjem vyšší o 29 eur, zostávajúcich 41 eur dostane štát. Toto je výsledok. Víťazom zvyšovania minimálnej mzdy sa stáva štát," vyčíslil Mihál s tým, že takto sa štátu podarí ročne získať podľa poslancov 70 miliónov eur viac.

"To je suma, z ktorej by sa bez problémov dali vykryť vyššie mzdy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Nerozumieme, akým spôsobom sa hospodári v tomto štáte. Zvýšenie minimálnej mzdy znamená, že štát zarobí na tých najslabšie zarábajúcich," dodal Mihál.