Vodiči, zistite, čo vám poisťovňa preplatí automaticky a čo riešiť s políciou

Niektoré škody vám poisťovňa preplatí z havarijného poistenia automaticky. Stačí ich zdokumentovať. Iné však musíte zdokladované aj políciou. Ktoré?

Ak vám na parkovisku niekto oškrie auto, alebo vám kamienok rozbije čelné sklo, poisťovňa by vám mala bez problémov preplatiť škodu z havarijného poistenia. A to aj v prípade, že neviete, kto je vinník, píše portál pravda.sk.

Kedy určite volať políciu

Iná situácia však nastane, ak škoda na aute presiahne 4-tisíc eur alebo je vaše auto poškodené stretom so zverou. V týchto prípadoch nestačí iba zdokumentovať poistnú udalosť, je potrebné zavolať aj políciu. V prípade stretu so zverou dokonca bez ohľadu na to, aká veľká škoda vznikla.

Poistite si vozidlo správne.Poistite si vozidlo správne.

Ako si poistiť vozidlo

Správne poistené vozidlo má nie len Povinné zmluvné poistenie, ktoré kryje škody, ktoré motorista spôsobí prevádzkou auta iným, ale havarijné poistenie. To kryje škody na vlastnom vozidle. Poistiť si môžete odcudzenie vozidla či jeho častí, vandalizmus, živelnú udalosť ako napríklad požiar, výbuch, úder blesku, povodeň, záplavy, zosuv pôdy alebo skál, zrútenie sa nejakého predmetu na auto a podobne.

Zvážte spoluúčasť

Väčšina havarijných poistení so sebou nesie spoluúčasť. Jej výšku si však môže zvoliť vodič sám. „Čím vyššia je cena poistky, tým je spoluúčasť nižšia, až nulová,“ vysvetlil pre pravda.sk Peter Kundlák, technický riaditeľ Business Lease Slovakia.

Ak chcete výhodne poistiť svoje auto, kliknite SEM