Všetko, čo by ste mali (ešte) vedieť o stavebnom sporení

Ako a na čo môžete využiť peniaze zo sporenia. Kedy ho môžete zrušiť bez toho, aby ste prišli o peniaze. Pokračujeme ďalšou časťou série otázok a odpovedí, ktoré špeciálne pre salve.sk vypracoval regionálny riaditeľ Miroslav Kykloš.

Na aké domáce vybavenie môžem peniaze zo stavebného sporenia alebo úveru využiť?

 Zo stavebného sporenia po 6-tich rokoch je možné použiť peniaze na čokoľvek. Úver a medziúver je možné využiť vždy len na účelové využitie. Účel využitia nie je zameraný na kúpu nového nábytku, alebo elektrospotrebiča, ale na stavebnú úpravu. Je možné uznať vstavanú skriňu alebo kuchynskú linku, ktorá je súčasťou nehnuteľnosti.

Je úrok pri stavebnom úvere fixný alebo variabilný?

Je variabilný, keď si vyberám tarifu. Ak už úver mám, tak je fixný.

Na aké dlhé obdobie sa fixuje úrok na úvere zo stavebnej sporiteľne a na medziúvere?

Momentálne nastali zmeny. V minulosti bol úrok úveru a medziúveru fixný počas celej doby splácania. Teraz úrok závisí od jednotllivej tarify, čo je zložitejšie.

Dá sa použiť stavebné sporenie na financovanie kúpy či rekonštrukcie nehnuteľnosti aj v zahraničí?

Dá sa to, ak mám stavebné sporenie uzatvorené v tej krajine, kde kupujem nehnuteľnosť. Inak je možné financovanie iba tuzemskej nehnuteľnosti.

Na stavebnom sporení mám  nasporených 5 000 eur vrátane štátnej prémie za dva roky. Musím ho však predčasne zrušiť.  Aké sú poplatky za predčasné zrušenie a koľko peňazí mi sporiteľňa reálne vráti z nasporených 5 000 eur? 

Ak vie klient dokladovať účelovosť, tak mu vyplatia všetko, na čo má nárok. Poplatok je v každej stavebnej sporiteľni stanovený v zmluve a vypočítavá sa z cieľovej sumy. Minimálne to predstavuje 0,5% z cieľovej sumy, nie z nasporených peňazí. Ak nevie klient dokladovať účelové čerpanie, tak si musí odpočítať všetky prémie, ktoré mu štát pripísal na účet.

Sporím si už niekoľko rokov. Nechcem využiť  úver ani medziúver. Musím vybrať nasporené peniaze naraz, alebo môžem vybrať len časť z nich? 

Výber peňazí sa v stavebnom sporení realizuje rušením zmluvy, prípadne rozdelím zmluvy. Delením zmluvy sa delia aj peniaze, úmerne deľbe cieľovej sumy. Ak potrebuje klient peniaze, môže jednu z delených zmlúv zrušiť a vybrať si hotovosť. Odporúčam klientovi detailne sa informovať o jednotlivých úkonov a hlavne o poplatkoch súvisiacich so zrušením.

Mám uzatvorené stavebné sporenie,  ale nevkladám ročný vklad pravidelne, stavebné sporenie zrušiť nechcem.  Čo sa deje s mojím sporením ak niekoľko mesiacov alebo rokov neprispievam na stavebné

Ak je na zmluve o stavebnom sporení plusový zostatok a stačí to na poplatok za vedenie účtu, tak je zmluva stále riadne platná. Pokračuje klientovi ďalej.

Sporil som pár rokov. Môžem si peniaze vybrať bez účelu, alebo sú viazané na nejaký účel (kúpa nehnuteľnosti, rekonštrukcia, kúpa domáceho vybavenia...)? 

Ak sporenie trvalo viac ako 6 rokov, môže klient vybrať peniaze a ukončiť zmluvu bez dokladovania účelu. Od dvoch do šiestich rokov musí dokladovať účel použitia. Do dvoch rokov, nie.