Všetko je v rukách klienta banky

Ako výhodne refinancovať a ako sa nestratiť v nových bankových podmienkach radí investičný špecialista Salve Radoslav Papánek...

 Tento týždeň začala nielen jar, ale je aj ideálne obdobie pre klientov bánk, ktorí majú úvery alebo ktorí uvažujú o úvere. Začalo obdobie, keď už klienti nemusia mať rešpekt pred bankovým domom. Klienti si sami určujú podmienky a vyberajú banku, ktorá im dá najlepšie a najvýhodnejšie podmienky. Momentálne sa banky predháňajú, ktorá dá lepšie podmienky a výhody. Dnes sú úroky na historických minimách a to je príležitosť, ako ušetriť na starých úveroch, alebo ako si výhodne požičať na bývanie.

Pozor na zavádzajúce informácie

 Je tu však viacero rizík. Niektoré podmienky bánk môžu byť zavádzajúce. Na to by klienti nemali zabúdať, ak chcú refinancovať svoje staré úvery alebo brať si nový úver. Je dobré sa poradiť s finančným sprostredkovateľom, ktorý ma skúsenosti a má možnosť porovnania viacerých bánk, má v nich kontakty a pozná výhody a nevýhody každej banky. Vie aj aké dodatočné zľavy môže daná banka poskytnúť. Má dobré referencie. Takto sa dá ušetriť aj niekoľko desiatok aj stoviek eur.

Dajte si načas

 Je dôležité neuponáhľať sa a zobrať zdanlivo najvýhodnejšiu ponuku. Je potrebné si riadne prepočítať, či má zmysel banku meniť. Môžem mať ponuku od novej banky o 2-3 desatinky lepšiu, ale na poplatkoch ma to bude stáť viac, ako by som možno ušetril v starej banke.  Treba si uvedomiť, aké poplatky budú spojené s refinancovaním. Zvážiť si, čo všetko musím splniť, aby som dostal úrok, aký je v reklame a aké ďalšie produkty si budem musieť kúpiť, aby som dostal úrok, ktorý mi sľubujú. Zamyslieť sa, aké služby najviac využívam v banke a ktorá banka sa tejto rovnici najviac približuje.  Preto je lepšie poriadne si premyslieť a prepočítať, čo je pre mňa ako klienta najvýhodnejšie a najlepšie pri dohadovaní lepších podmienok úveru a poradiť sa s odborníkom.

Radoslav Papánek

Je špecialista na oblasť ukladania úspor, investovania a komplexného riešenia rodinných financií.

Viac od autora →