Vypĺňate daňové priznanie? Poradíme vám, ako si ho znížiť

Termín daňového priznania je už na spadnutie. Vedeli ste, že sumu mesačných príspevkov, ktoré ste si minulý rok odložili na dôchodok v III. pilieri, si môžete do istého limitu odpočítať z daní?

Ide konkrétne o vklady do výšky 180 € ročne, ktoré sa dajú odrátať z daňových príjmov. Úspora na dani tak môže dosiahnuť 34,20 € a sporitelia túto možnosť radi využívajú. „Daňová úspora je jedným z motivátorov, pre ktorý ľudia vyhľadávajú III. pilier. Ďalším lákadlom sú samotné zhodnocovanie vkladov a príspevky firiem, ktoré prispievajú svojim zamestnancom na budúci dôchodok,“ hovorí Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodcovských spoločností a člen predstavenstva NN Tatry – Sympatia­.

Medziročný rast o 14 %

Podľa štatistiky Národnej banky Slovenska spravovali všetky štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti (NN Tatry – Sympatia, Axa, Stabilita, DDS Tatra Banky) ku koncu februára tohto roka majetok v hodnote 1,75 mld. €. Oproti roku 2016 je to nárast o takmer 14 %.

Dane si môžete znížiť aj príspevkom do III. piliera.Dane si môžete znížiť aj príspevkom do III. piliera.

Príspevky zamestnancom do III. piliera

Patria do sociálneho programu mnohých progresívnych firiem. Snažia sa tak zvýšiť angažovanosť svojich pracovníkov a dlhodobo si udržať kvalifikovaný personál, o ktorý je na súčasnom pracovnom trhu núdza. Firmy si môžu príspevky do III. piliera odrátať od daňového základu do výšky až 6 % hrubej mzdy daného zamestnanca.

Nové vyhliadky na väčšiu podporu od štátu

V III. pilieri si sporí zhruba 12 % Slovákov, čo je 713-tisíc sporiteľov. Hoci to na prvý pohľad vyzerá ako slušné číslo, v skutočnosti by to malo byť viac. V susednom Česku si napríklad nad zákonom stanovený rámec šetria dobrovoľne na penziu až 2/3 obyvateľstva. Toto vyššie číslo čiastočne ovplyvnilo zrušenie II. piliera v minulosti, no hlavným dôvodom je intenzívnejšia podpora štátu. Kým slovenský štátny rozpočet prispieva na III. pilier ročne sumou približne 10 miliónov €, ten český je s podporou až 300 miliónov € oveľa štedrejší.

Súčasná vláda na Slovensku sa preto vo svojom programovom vyhlásení zaviazala podporiť III. pilier legislatívne. „Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR prikladá problematike doplnkového dôchodkového sporenia vysokú dôležitosť. Nevyhnutnou podmienkou pre naplnenie jeho účelu je zvýšenie príspevkov tak zo strany účastníkov, ako aj zo strany zamestnávateľov,“ uviedol minister práce Ján Richter. Rezort teda pripravuje úpravu štátnej podpory III. piliera. V hre je zvýšenie daňových úľav, ako aj ich rozšírenie na zdravotné odvody. Ďalšou novinkou by mal byť tzv. preddôchodok, ktorý by mohli  využiť ľudia krátko pred dovŕšením dôchodkového veku s problémom nájsť si zamestnanie. Cieľom je zvýšiť atraktivitu systému, tak pre súčasných sporiteľov, ktorí by si mali prispievať viac, ako aj pre nových záujemcov.

Každý zodpovedný človek by mal zobrať v otázke dôchodku iniciatívu do vlastných rúk a spojiť sa s odborníkmi, akými sú aj doplnkové dôchodkové spoločnosti. Demografia totiž hovorí jednoznačne proti nám,“ konštatuje M. Višňovský. Pohľad na vekovú štruktúru obyvateľstva skutočne nedáva dôvod na optimizmus. Ako to vo svojej správe uvádza aj Európska komisia, kým sme ešte začiatkom 90. rokov patrili medzi najmladšie európske krajiny, v roku 2060 budeme patriť medzi najstaršie. Podľa jej štatistík bude v tomto roku v dôchodkovom veku každý tretí Slovák. Dnes je to zhruba každý šiesty. Je teda pravdepodobné, že budúci penzisti sa už nebudú môcť spoľahnúť na dôchodok zo Sociálnej poisťovne ani do takej miery ako dnes.

Chcete si začať prispievať do III. piliera, kliknite SEM