Vypočítajte si, kedy máte odísť do penzie

Na dôchodok bude potrebné pracovať oveľa dlhšie ako doteraz a v januári sa k výpočtu pridá 76 dní navyše. Už dnešným tridsiatnikom sa z pôvodného odchodu do dôchodku v 62 rokoch ich odchod predĺži o päť rokov.

Situácia dôchodkov je stále premenlivá a neistá. Od januára budúceho roku sa má predlžovať vek, kedy pôjdu ľudia do dôchodku. To znamená, že dnešní tridsiatnici budú musieť pracovať dlhšie a do dôchodku by mali odísť ako šesťdesiat sedem roční. Na dôchodok bude potrebné pracovať oveľa dlhšie ako doteraz a už v januári sa k výpočtu pridá sedemdesiat šesť dní navyše.

Dva mesiace navyše

 Penzijný vek sa bude každý rok zvyšovať o niekoľko desiatok dní. Do dôchodku už nepôjdeme ako šesťdesiat dva roční. Bude sa to odvíjať od priemernej dĺžky života Slovákov.
Už na budúci rok sa k dôchodkovému veku priráta 76 dní, čo je viac ako dva mesiace.

Jednoduchý výpočet

 Chceli by ste vedieť, ako dlho budete musieť pracovať vy a kedy budete mať nárok na odchod do dôchodku? Odborníci z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pripravili jednoduchú kalkulačku, ktorá vám hneď ukáže, kedy budete mať nárok na starobný dôchodok.


Kliknite sem: kalkulačka   

 V kalkulačne vyplňte potrebné údaje a dozviete sa kedy sa dočkáte štátneho dôchodku. U žien narodených do roku 1961 je potrebné vyplniť aj počet detí, ktoré ovplyvnia vek odchodu do dôchodku. U mladších žien na tom nezáleží, pretože do dôchodku odídu rovnako ako muži.