Zabudnite na príspevok od štátu, apartmán je nebytový priestor

Moji klienti spĺňali nárok na udelenie hypotekárneho úveru pre mladých so štátnym príspevkom. Odpoveď z banky nás všetkých dokonale zaskočila, píše špecialistka Salve Mária Chrastinová.

 Keď som pomáhala mladým ľuďom zo Žiliny vybaviť hypotéku na kúpu bytu v Bratislave, už vedeli, že si chcú kúpiť nehnuteľnosť v developerskom projekte. S developerom už mali podpísanú rezervačnú zmluvu a ja som už len podala žiadosť do banky, ktorá financuje uvedený developerský projekt.

Klient mieni, banka mení

 Keďže išlo o mladých ľudí do 35 rokov, ktorí spĺňali podmienky pre hypotekárny úver pre mladých so štátnym príspevkom, chceli sme to využiť. Odpoveď z banky prekvapila nie len mňa, ale aj klienta. „Na kúpu daného bytu nie je možné poskytnúť hypotekárny úver so štátnym príspevkom.“ Samozrejme som zisťovala prečo a dopátrala som sa k odpovedi, že apartmán je z pohľadu zákona klasifikovaný ako nebytový priestor. Byt ma podľa zákona stanovené určité normy, no pre nebytové priestory sú normy benevolentnejšie. 

 Keďže mesto podľa územného plánu vyžaduje, aby bol vo výstavbe určitý pomer bytových a nebytových priestorov, pre developerov je výhodnejšie predávať priestory ako apartnámy, než ich prenajímať ako kancelárske alebo obchodné priestory. Apartmány sú lacnejšie ako plnohodnotné byty, ale ich predajnosť je však nižšia, aj keď do katastra nehnuteľnosti sa apartmán zapisuje ako byt, čiže priestor určený na bývanie a môžete tam mať trvalý pobyt.

Čítajte, aby ste nemuseli ľutovať

 Predaju bytov sa v poslednom čase veľmi darí a väčšina novostavieb je vypredaná ešte pred ich dokončením. Obrovskú zásluhu na to majú aj nízke úroky a dostupnosť hypoték. V dnešnej dobe nie je problém, vo väčšine bánk, so schválením hypotéky na kúpu apartmánu. Na takúto kúpu však nie je možné využiť hypotekárny úver pre mladých so štátnym príspevkom. Takže ľudia, ktorí podmienky spĺňajú, túto podporu využiť nemôžu.

 Na stránkach jednotlivých projektov nie je jednoznačne definovaná daná nehnuteľnosť. Príkladom sú pojmy „bytový apartmán a apartmánový byt“ alebo dokonca v názve nehnuteľnosti je len číslo bytu a v jeho popise kategória apartmán. Preto, skôr než podpíšete rezervačnú zmluvu alebo zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, dobre si prečítajte, čo to vlastne kupujete.

 

Mária Chrastinová

Najčastejšie rieši klientom bývanie cez hypotéky a znižuje im mesačné splátky na existujúcich formou refinancovania.

Viac od autora →