Zabudnite na termínované vklady. Tu vám peniaze skutočne zarobia

Vaše peniaze uložené v banke na termínovaných vkladoch momentálne strácajú na hodnote. Ak chcete poznať výhodnejšie formy investovania, čítajte ďalej.

Aj v banke môžete na svojich peniazoch zarobiť. Musíte ich však uložiť do správnych produktov. Podľa expertov z portálu Finančná Hitparáda sa oplatí peniaze investovať do kombinovaných termínovaných vkladov alebo korporátnych dlhopisov.

Kombinované termínované vklady

Toto je produkt, kde časť svojich úspor uložíte na termínovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a časť investujete do podielových fondov. Peniaze tu máte zvyčajne viazané na 12 mesiacov a ponúkaná ročná úroková sadzba sa aktuálne pohybuje od 1 do 4 percent, uvádza portál hnonline.sk.

„Záleží od konkrétnej ponuky a pomeru v akom delíte vaše úspory do termínovaného vkladu a investície do podielových fondov (čím viac úspor dáte do fondov, tým vyššie zhodnotenie budete mať na zvyšných úsporách na termínovanom vklade),"  tvrdí Slavomír Molnár, z Finančnej Hitparády.

Kombinované termínované vklady spájajú istotu a riziko investovania. Kým peniaze na terminovanom vklade sú chránené Fondom ochrany vkladov, investičná časť nie.

Čo si pri výbere produktu všímať?
- viazanosť
- pomer, akým sa delia úspory
- ďalšie detaily produktu

Korporátne dlhopisy

Ak sa rozhodnete pre túto formu investície, vedzte, že ide o akúsi formu pôžičky, ktorú vy poskytnete spoločnosti, ktorá vám za to vydá dlhopis. Tá vám tiež vypláca dohodnutý úrokový výnos a po splatnosti dlhopisu vám vyplatí späť investovanú sumu – istinu.

Napríklad v Arca Brokerage House je ročná úroková sadzba na takto investovaných peniazoch do produktu NREF 2027 4,5 percenta ročne. Viazanosť tohto dlhopisu je 10 rokov s možnosťou variability. Výhodou je, že v prípade potreby vám vie sprostredkovateľ pomôcť s predajom aj pred uplynutím splatnosti a k svojim úsporám sa tak dostanete o pár dní.

Čo si pri výbere produktu všímať?
- preverte si spoločnosť, ktorá dlhopisy vydáva (investujte len v silných a stabilných spoločnostiach)
- všímajte si ako dlho pôsobia na trhu
- v akých segmentoch (čím viac oblastí, tým menšia zraniteľnosť)
- na čo budú vaše peniaze investované (rozvoj podnikania alebo len splatenie starších dlhov)

Ak chcete výhodne investovať, kliknite SEM