Zachráňte svoj príjem počas OČR-ky. Vieme ako

Prichádza leto a s ním aj obdobie zvýšenej úrazovosti detí. Je jasné, že deti sú živé striebra, takže zabrániť takýmto udalostiam je viac ako ťažké. Ako zachrániť príjem počas OČR-ky vám prezradí špecialistka Salve Erika Hadbávna.

Podľa najväčšej slovenskej poisťovne sa 16% všetkých úrazov stane v školách. Za minulý rok bolo v Allianzi nahlásených každý deň až 43 úrazov detí. Najčastejšie hlásili rodičia zlomeniny zápästia, predlaktia, prstov na rukách a nohách, podvrtnutie členka, či natiahnutie väzov. Pomerne často sa vyskytujú aj úrazy hlavy, vyrazenie zubov a popáleniny. Hlavne chlapci sú magnetmi na úrazy.Až 6 z 10 úrazov sa stane práve chlapcom.

Čo kryje OČR?

Čo teda v takomto prípade, ak sme zamestnaní a musíme ostať s dieťaťom doma?  Aký to má vplyv na náš príjem? Určite, ak sa jedná o bežnú chorobu dieťaťa ako nachladnutie, chrípka a podobne, tak sa to dá pomerne jednoducho vykryť čerpaním dovolenky, kedy za každý deň máme plnú náhradu mzdy. Čo však v prípade dlhodobejšej choroby alebo úrazu dieťaťa, ktoré si vyžaduje dlhšiu liečbu.

Počas OČR-ky nemusíte prichádzať o peniaze. Poistite sa.Počas OČR-ky nemusíte prichádzať o peniaze. Poistite sa.

Pri opatere dieťaťa máme nárok na tzv. ošetrovné – OČR – ošetrovanie člena rodiny alebo dieťaťa do veku 10 rokov. To sa však vzťahuje len na 10 dní a výška dávky zo sociálnej poisťovne je na úrovni 55 % nášho príjmu.

Zákonník práce nám ďalej umožňuje využiť sprevádzanie člena rodiny na ošetrenie na max. 7 dní v roku, a za každý takýto deň máme opäť plnú náhradu mzdy. Ak si však liečenie vyžaduje dlhší čas ako 17 dní a my nemáme k dispozícií starých rodičov, voľné dni dovolenky, musíme požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno. V tom prípade nám ešte k chýbajúcemu príjmu nabehne povinnosť za dané obdobie platiť za seba zdravotné odvody, čo určite nikoho z nás nepoteší.

Lacné poistenie do 25 roku života

Práve preto sú dnes na trhu dostupné aj detské úrazové pripoistenie, ktoré nám vedia pokryť práve tieto výpadky príjmu. Pre deti dnes vieme pripoistiť trvalé následky úrazu, ktoré sa však spravidla vyplácajú  až rok po ustálení zdravotného stavu.

Ďalej je tu denná dávka za dobu nevyhnutného liečenia úrazu, ktorá je určená hlavne na to, aby sme vedeli vykryť stratu príjmu, ak sa staráme o choré dieťa – odporúčam mať túto dennú dávku nastavenú minimálne na 10 eur na deň, hospitalizáciu dieťaťa či už z dôvodu úrazu alebo choroby.  Samozrejme, je možnosť prikúpiť si aj iné pripoistenie detí ako invaliditu dieťaťa, kritické choroby, chirurgický zákrok a pod. Veľkou výhodou týchto detských poistení je to, že spravidla ich poisťovne kryjú až do veku 25 rokov dieťaťa (závisí to od poisťovne) za pomerne nízku cenu.

Ak chcete svoje dieťa výhodne poistiť, kliknite sem

Erika Hadbávna

Patrí medzi investičných expertov Salve a venuje sa aj životnému poisteniu.

Viac od autora →