Zaniknú najmenšie euromince? Pozrite sa, ktorá krajina im už dala stopku

Najdrobnejšie eurové mince zrejme postretne rovnaký osud ako kedysi halierniky.

Okrem toho, že sú jedno- a dvojeurové mince poriadne otravné sú navyše aj neekonomické. Napríklad výroba 1 centu stojí 1,65 eura, čo znamená, že jeho výroba je drahšia ako je ho nominálna hodnota.

Práve preto sa ich množstvo krajín snaží zbaviť, alebo obmedziť ich používanie. Najnovšie tak urobili Taliani, ktorý plánujú tieto mince vyradiť z obehu a to už do januára budúceho roku. Všetky ceny by sa tam mali zaokrúhlovať na čiastku, ktorá by sa končila minimálne centovou päťkou, píše portál noviny.sk.

Aj priesku v roku 2015 potvrdil, že Európania o centovky nestoja. Za nepotrebné ich považuje až 72 % Slovákov. No aj napriek tomu sú stále v obehu. "Žiadna krajina nemôže zrušiť zákonné platidlá, čiže jedno a dvojcentové mince. Môže len prijať nejaké opatrenia na obmedzenie ich používania. Čo sa týka rušenia, tak tam je potrebné obrátiť sa na Európsku komisiu," vyjadrila sa Martina Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky Slovenska (NBS). Ich zrušenie by totiž bolo porušením pravidiel Európskej únie.