Zaujímajte sa o úspory v druhom pilieri

Práve dnes majú klienti v dôchodkových fondoch novú šancu na zhodnotenie svojich úspor. Stačí sa poradiť, píše Radoslav Papánek.

Práve držím v ruke výpis z osobného dôchodkového účtu (takzvaný II. pilier). Moja 10-ročná skúsenosť s II. pilierom a to, ako sa klienti zaujímajú o svoje úspory na dôchodok, ma presvedčili, že súčasný stav a informácie, ktoré klienti dostávajú, si vyžadujú bližší pohľad a detailnejšie vysvetlenie.

Čo (ne)máme v zmluve

Väčšina klientov sa od uzatvorenia zmluvy v roku 2005 o túto problematiku vôbec nezaujíma a niektorí ani nevedia, v ktorej spoločnosti majú zmluvu uzatvorenú. Iní, či vôbec majú druhý pilier alebo nie. Nezaujíma ich to aj preto, že nemajú dostatok času, informácií a nevedia o možnostiach čo im ich fondy môžu priniesť, ak by sa o ne začali zaujímať. A najmä, ak sa budú zaujímať aj o túto oblasť ich financií, ich dôchodok môže byť vyšší.

Najbezpečnejší pilier

II. pilier považujem za jeden z najbezpečnejších finančných produktov na trhu, aj keď, paradoxne, sa  do tohto systému za ostatných 10 rokov najviac zasahovalo a menili sa zákony. Najbezpečnejší je preto, lebo klienti majú garantované zákonom, že o hodnotu svojho účtu nemôžu prísť. Ani v prípade, že by sa niečo stalo s dôchodkovou spoločnosťou. Zároveň sú presné zákonné pravidlá, čo dôchodkové spoločnosti môžu a nemôžu robiť s peniazmi klientov. Zákonom sú presne upravené podmienky aké poplatky si dôchodkové spoločnosti môžu určovať. To znamená, že si ich ľubovoľne nemôžu meniť ako chcú.

Zaujímavý výnos

Zároveň, klientom môže takéto nastavenie priniesť zaujímavý výnos, a to aj ak sa klienti sami budú starať alebo sa poradia s odborníkom o tom ako majú uložené svoje úspory a najmä aký fond majú zvolený na svojej zmluve. Nie je jedno či má klient dlhopisový garantovaný fond alebo zmiešaný negarantovaný fond, alebo akciový negarantovaný fond, alebo indexový negarantovaný fond. Zámerne píšem celý názov fondov, pretože som presvedčený, že jeden z hlavných dôvodov prečo je najviac úspor v dlhopisovom garantovanom fonde je, že klienti si myslia, že zmiešaný, akciový a indexový negarantovaný fond nesie riziko, že by mohli prísť o svoje úspory.

A pritom v takýchto negarantovaných fondoch môže byť zhodnotenie lepšie ako v dlhopisovom fonde. K 22. 1. 2016 zhodnotenie v dlhopisovom fonde od vzniku v marci 2005 je od 2,09% p.a. až do 2,80% p.a. V indexovom je od vzniku 4. 4. 2012 od 6,94% p.a. až po 10,07% p.a. (zdroj: VUB Generali DSS).

Nová šanca pre klientov

Treba povedať , že práve dnes je obdobie, keď negarantované fondy klesajú a zhodnotenie je mínusové a to je príležitosť pre klientov postupne začať presúvať svoje úspory z dlhopisových fondov do negarantovaných fondov, pretože ak nakúpia lacno a počkajú na obdobie, keď negarantované fondy budú stúpať, tak klienti na tom zarobia. Je to ako akcia alebo výpredaj v obchode, keď je niečo v akcii a tovar je zlacnený, tak sa kupuje.

A ešte pár tipov na záver ako klienti môžu dosiahnuť na konci sporenia vyššiu sumu na účte a tým pádom aj vyšší dôchodok z II. piliera. Samozrejme, najlepšie je poradiť sa s odborníkom ako si nastaviť zmluvu II. piliera.

Čo by mal ešte klient vedieť:

  • Existuje možnosť prestupovať medzi dôchodkovými spoločnosťami raz za rok bezplatne.
  • Je dobré meniť dôchodkové fondy v rámci dôchodkovej spoločnosti v závislosti od aktuálnej situácie na trhu.
  • Je dobré rozdeliť peniaze do viacerých fondov v rámci dôchodkovej spoločnosti.
  • Je možné rozdeliť úspory, ktoré sú na účte, tie môžu byť v inom fonde a príspevky, ktoré ešte iba pôjdu na účet, môžu byť v inom fonde.
  • Je možné dobrovoľne si prispievať na účet do II. piliera a je to daňovo zvýhodnené.

Radoslav Papánek

Je špecialista na oblasť ukladania úspor, investovania a komplexného riešenia rodinných financií.

Viac od autora →