Zaujímavá investícia? Kúpte nehnuteľnosť pri mori

Záujem Slovákov o nehnuteľnosti pri mori stúpa. Aj vy môžete byť medzi nimi. Pozrite si výhody aj nevýhody tejto investície.

Slováci sa najčastejšie zaujímajú o nehnuteľnosti pri Jadranskom mori, píše portál noviny.sk. "Klesol záujem o Francúzsko a zvýšil sa záujem o Španielsko. A neustále rastie záujem o nehnuteľnosti v Chorvátsku", potvrdil Martin Pinl, predajca nehnuteľností v zahraničí.

Menšie apartmány sa momentálne dajú zohnať za 70-tisíc eur. No Slováci priemerne do dovolenkového bývania investujú od 100 do 200 tisíc eur, vysvetľuje realitná maklérka v Chorvátsku, Monika Sunara. Maklérka však neodporúča kupovať nehnuteľnosť na vlastnú päsť, pretože v zahraničí platia iné pravidlá a aj zákony. Zároveň, ak chcete nehnuteľnosť ďalej prenajímať, nemali by ste to robiť načierno, pretože zákony sú v tomto smere veľmi prísne.

Najlacnejšie nehnuteľnosti v európe sú v Bulharsku. Štúdio s výhľadom na more tam kúpite už od 30-tisíc eur. Ale nehnuteľnosti sú dostupné aj na Cypre, v Turecku či v Egypte.

Myslite však na to, že v Egypte na nehnuteľnosť hypotéku nezoženiete. V Európe je to už iné. Podľa Martina Pinla je financovanie najjednoduchšie v Španielsku. V Španielsku dávajú hypotéky do 50 percent kúpnej ceny cudzincom. Úrok od 2,5 percenta. Niektoré krajiny tiež umožňujú zobrať si hypotéku ako Bulharsko, či Chorvátsko. Ale sú tam veľmi vysoké úroky, až okolo 8 percent," vysvetľuje.

Navyše musíte počítať s tým, že s kúpou nehnuteľnosti v zahraničí sú spojené aj ďalšie náklady. Ide o náklady spojené s prevádzkou, so servisom, dane, poplatky a ďalšie veci. Takže aj keď to máte za málo peňazí, nemusí to byť za málo peňazí," vysvetľuje Martin Čapo z NARKS.

Ak potrebujete výhodne prefinancovať nehnuteľnosť v zahraničí, kliknite SEM