Zničilo vám počasie majetok? Držte sa odporúčaní poisťovní

V posledných dňoch sa počasie na Slovensku poriadne vyzúrilo a nechalo po sebe poriadne škody. Ak chcete vedieť, čo robiť, aby vám poisťovňa preplatila škody, čítajte ďalej.

Po víkendových búrkach klienti poisťovne Allianz nahlásili približne 250 škôd. Najčastejšie išlo o zničené strechy po víchrici, zatečené byty a podkrovia a suterény domov, píše portál tvnoviny.sk. Krupobitie však poškodilo i vozidlá, okná, úrodu.

Najviac hlásení eviduje poisťovňa z oblasti Šariša, okresu Prešov, Michalovce, ale aj okolia Bratislavy a Senca. Škody sa pohybujú v desiatkach tisícov eur.

Škody odfoťte

Škody po búrke môžu klienti nahlásiť štandardne ako akúkoľvek inú majetkovú škodu, a to buď telefonicky na bezplatnej nonstop infolinke, cez mobilnú aplikáciu, online prostredníctvom webstránky poisťovne.

"Odporúčame nafotiť si škodu na svoj mobil či fotoaparát, pretože vlastná dokumentácia škody sa pri riešení poistnej udalosti vždy zíde. Škodu odporúčame nahlásiť čo najskôr, aby mohli poškodení získať poistné plnenie a mohli začať s odstraňovaním škody, resp. opravou zničeného majetku. Nahlásené poistné udalosti riešime tak, aby sme mohli čo najrýchlejšie odškodniť nároky klientov," radí Lucia Muthová z poisťovne.

Môžete dostať aj zálohu na opravu

Ako ďalej uviedla, hneď pri nahlásení škody poisťovňa rozhodne o ďalších potrebných krokoch k jej likvidácii. Pri nákladnejších poškodeniach pristupuje k poskytnutiu zálohy poistného plnenia, ktorej účelom je čiastočné finančné krytie pre klienta už počas priebehu odstraňovania a opravy škody.

Ak vám majetok poškodí počasie, dodržte tieto rady poisťovní.Ak vám majetok poškodí počasie, dodržte tieto rady poisťovní.

Dbajte o svoj majetok

Podľa Milana Janásika z poisťovne Generali sa pri potrebnej opatrnosti a predvídavosti dá škoda veľakrát eliminovať. Napríklad každý majiteľ domu alebo chaty by mal dbať na to, aby strecha bola v dobrom technickom stave. Predíde sa tak jej poškodeniu silným vetrom, ktorý môže strhnúť jej časť, alebo ju dokonca odniesť celú.

"Ak odchádzame z domácnosti a vieme, že môžu prísť búrky, mali by sme dôkladne pozatvárať okná, dvere, ventilácie či svetlíky. Z elektrických spotrebičov je tiež dobré vytiahnuť prívodné šnúry z elektrickej siete, prípadne vypnúť elektrické ističe. Predíde sa tak poškodeniu spotrebičov úderom blesku," radí Janásik.

Potrebujete poistenie nehnuteľnosti, domácnosti aj havarijné poistenie

Ako ďalej uvádza, škody, ktoré na majetku napáchajú búrky, preplatí poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Dôležité je mať poistené živelné riziká, a to vrátane víchrice a krupobitia. Škody na budovách sa kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch, či oblečení zasa z poistenia domácnosti. Ak voda či vietor poškodia auto, tieto škody poisťovňa preplatí z havarijného poistenia.

Ak chcete kvalitné poistenie, kliknite sem