Zorientujte sa v životných poistkách. Je to jednoduchšie, ako si myslíte

Je oveľa jednoduchšie platiť mesačne zopár eur a mať kvalitné životné poistenie a spokojne spávať a vedieť, že moja rodina je zabezpečená, ako riskovať finančné problémy, píše špecialistka Salve Lívia Tureková.

Kapitálové životné poistenie

Kapitálové životné poistenie (klasické, na aké sme boli kedysi zvyknutí) sa vyznačuje tým, že klient investuje peniaze do poisťovne a tá mu presne garantuje, akú poistnú sumu v prípade smrti, alebo dožitia dostane. Prípadne plus niečo naviac, ak poisťovňa dobre hospodári s klientovými peniazmi. Nevýhodou je, že sa klient v prípade nečakanej udalosti nevie dostať k svojim peniazom, jedine, ak zmluvu zruší.

Investičné životné poistenie

V tomto produkte nie je stanovená suma, akú klient dostane v prípade skončenia poistnej zmluvy, pretože klient si sám určuje, ako bude investovať svoje peniaze. Poistnú sumu pre prípad smrti si stanovuje sám, ako potrebuje. V prípade nečakanej udalosti, ak klient potrebuje súrne peniaze, vie požiadať poisťovňu o vyplatenie určitej časti.

Rizikové životné poistenie

Klient si v prípade rizikového životného poistenia nesporí žiadne peniaze. Platí poisťovni peniaze za riziká, na ktoré chcel byt poistený. Z takéhoto tipu poistenia sa na konci poistenia nevyplácajú žiadne peniaze. Je to ako napríklad havarijné poistenie v prípade auta. Ak sa niečo stane, na čo bol klient poistený, poisťovňa vyplatí poistné plnenie. Ak sa nič nestane, tak peniaze zostávajú v poisťovni v prospech iných klientov, ktorí mali poistnú udalosť.

Zorientujete sa v životnom poistení. / Foto: pixabay.comZorientujete sa v životnom poistení. / Foto: pixabay.com

Pravidelne zmluvu prehodnoťte

Klient by si mal preto vybrať typ poistenia, aký mu vyhovuje. Ak sa rozhodne a uzavrie si zmluvu, tak by ju nemal odložiť do šuplíka a zabudnúť na ňu, ale pracovať a komunikovať s uzatvárateľnom poistenia pravidelne. Vždy, keď sa v klientovom živote vyskytne niečo nové, či už je to zmena zamestnania, nový šport, založenie rodiny, narodenie deti, vezme si úver, je treba ich zohľadňovať v zmluve a prispôsobiť a upraviť ju aktuálnym potrebám. A ak sa aj nič neudeje, aspoň raz za 5 rokov je fajn prejsť si, aké novinky poisťovňa priniesla a čo všetko sa dá v tej konkrétnej zmluve vylepšiť.

Využite pripoistenia

Klienti sa ma často zvyknú pýtať, čo by som si mal všetko poistiť, aké pripoistenie vybrať. Keďže nikto z nás nevie, čo nás môže postretnúť, či úraz, choroba, úmrtie, invalidita, tak odporúčam, mať viacero pripoistení. Pretože, ak niekoho postretne vážne ochorenie, liečba vie byť finančne veľmi náročná, ak sa mu stane vážny úraz, tak prispôsobenie sa novému životu, je tiež finančne náročné. Dlhodobá PN-ka, zo sociálnej poisťovne je príjem oveľa nižší, na aký je klient zvyknutý a v neposlednom rade smrť a strata živiteľa, vie rodinu dostať do veľkých problémov.

Preto je oveľa jednoduchšie platiť mesačne zopár eur a mať kvalitné poistenie a spokojne spávať a vedieť, že moja rodina je zabezpečená, ako riskovať finančné problémy.

Ak potrebujete radu finančného poradcu, môžete ho kontaktovať TU.