Zvrat v hypotékach! Prvá banka zvýšila úroky

Po niekoľkých mesiacoch neustáleho znižovania úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie, prišiel zlom. Zistite, ktorá banka už od decembra zvýšila úroky.

K zvýšeniu úrokovej sadzby pristúpila od decembra UniCredit Bank, píše portál sme.sk. Pritom je to banka, ktorá spolu s VUB patrila k tým, ktoré na trhu ponúkali najnižšie úrokové sadzby a určovali tak trendy.

Nezmenená zostala iba jedna sadzba

Úroky banka zvýšila takmer pri všetkých fixáciách. Zmena smerom nahor nastala pri päť-, sedem- aj desaťročnej fixácii. Nezmenená zostala sadzba iba pri trojročnom fixe. Tá zostáva na úrovní 1,19 percenta. Päťročná sa zvýši z 1,19 na 1,39 percenta, sedemročná z 1,39 na 1,69 percenta a desaťročná z 1,49 na 1,89 percenta.

Prvá banka zvýšila úroky pri hypotékach. / Foto: pixabay.comPrvá banka zvýšila úroky pri hypotékach. / Foto: pixabay.com

Zvyšovanie sa očakávalo

Zvyšovanie banka vysvetľuje nasledovne. „Postupný rast úrokových sadzieb s dlhodobou fixáciou sa v budúcom roku očakával, a to bez ohľadu na to, ako sa skončia americké voľby. Aktuálny vývoj tento posun urýchlil,“ vysvetlila pre sme.sk Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Zmeny nesúvisia s opatreniami NBS

„Takisto inflácia v eurozóne by sa mala pozvoľna zotavovať a tlačiť na zvyšovanie úrokových sadzieb na dlhšie fixácie,“ dopĺňa hovorkyňa. Odmieta, že by zmeny súviseli s prísnejšími pravidlami na získanie hypotéky, ktoré plánuje Národná banka Slovenska.