Zvykli ste si na euro alebo vám chýbajú slovenské koruny?

S eurom je paradoxne spokojných viac starších ľudí, ako mladých. 

Naposledy ste v obchode zaplatili slovenskou korunou pred necelými deviatimi rokmi. Podľa webnoviny.sk, je po prechode na euro  s používaním spoločnej euromeny na Slovensku spokojných až 7 z 10 Slovákov. 

Nie je však ani tak prekvapivé, že slovenská koruna chýba až polovice obyvateľov. O trochu viac je ale prekvapivý fakt, že o návrate slovenskej koruny sníva až polovica obyvateľov.
Slovenská koruna chýba až polovice Slovákov.Slovenská koruna chýba až polovice Slovákov.

Pravdepodobne si myslíte, že túto skupinu verných fanúšikov slovenskej koruny tvoria práve starší ľudia, ktorí si na zmenu nevedeli dlhšie zvyknúť. V tomto prípade je  však opak pravdou. Z prieskumu vyplýva, že o návrate slovenskej koruny túžia mladí ľudia do 29 rokov. Naopak, najmenej si želajú návrat ku korune ľudia starší ako 61 rokov.

Celkovo je však s eurom spokojných 70% Slovákov.
S používaním spoločnej euromeny je spojených mnoho výhod. Najväčšiu výhodu eura Slováci vidia v jednoduchšom cestovaní a v nákupoch v zahraničí, bez toho, aby museli chodiť do zmenárne. Práve túto výhodu si uvedomuje až 65,6 % opýtaných. Slovákov, ktorí nevidia žiadne výhody spojené s požívaním eura tvorí 23,8 % opýtaných.

Aby sme však nehovorili iba o výhodách, toto sú najčastejšie uvedené nevýhody, ktoré Slováci vidia pri používaní eura:

  • pocit, že euro spôsobilo vyššie ceny
  • Slovensko musí prispievať zadlženým štátom ako Grécko
  • vinou eura sú úroky pri úsporách v banke veľmi nízke

​Aj napriek spokojnosti so spoločnou euromenou, si návrat slovenskej koruny ešte stále pripúšťa viac ako polovica Slovákov.