Zvyšujúci dôchodkový vek vás už nemusí trápiť. Držte sa rád expertky

Aby ste nemuseli pracovať až do 70-ky, myslite na dôchodok už teraz, píše špecialistka Salve Erika Hadbávna.

Určite ste si všimli, že v tomto roku sa predlžil vek odchodu do dôchodku o 76 dní. V roku 2018 to bude o ďalších 63 dní. Podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny sa takto bude predlžovať vek odchodu každý rok, aj keď už nie v tak vysokých číslach. Takže pri takomto vývoji sa dnešný štyridsiatnici dostanú do dôchodku vo veku cca 65 rokov. 

Či sa nám to páči alebo nie, demografický vývoj nezastavíme. Každý rok pribúda čoraz viac dôchodcov a Sociálna poisťovňa hospodári každý rok pri vyplácaní dôchodkov s miliónovými deficitmi.

Prečo určite vstúpiť do II. piliera

Čo nám teda predĺženie dôchodkového veku, okrem toho, že budeme musieť pracovať dlhšie, prinesie z hľadiska peňazí? Logicky z toho vyplýva, že ak sa zvyšuje počet dôchodcov, a štát nemá dostatok financií na vyplácanie adekvátnych dôchodkov, naše penzie od štátu budú stále. Určitým spôsobom nám pokles dôchodku mala zabezpečiť aj dôchodková reforma a vstup do II. piliera, čo väčšina ľudí aj urobila. Tým si zabezpečili, že časť ich odvodov sa začala zhodnocovať na ich osobných dôchodkových účtoch a prinesie im v budúcnosti aspoň o niečo vyšší dôchodok.

Ako si zabezpečiť dobrý dôchodok?Ako si zabezpečiť dobrý dôchodok?

Ak teda neurobili to, že po niekoľkých rokoch sporenia z neho vystúpili. Týmto krokom sa pripravili už o ich zhodnotené peniaze, nakoľko tie sa presunuli opäť smerom do Sociálnej poisťovne a poslúžili na výplatu dôchodkov existujúcim dôchodcom.

Práve preto by mladí ľudia mali využívať možnosť vstúpiť pri prvom zamestnaní do druhého piliera a začať už teraz určitým spôsobom zvyšovať svoje budúce peniaze.

Tretí pilier je fajn, ale...

Určitá časť ľudí sa svoj dôchodok snaží zvýšiť aj sporením v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, čo je pre nich zaujímavé v prípade, ak im k ich príspevkom určitú sumu prispieva aj zamestnávateľ. Určite, ak túto možnosť zamestnávateľ ponúka je dobré ju využiť, len otázka znie, či v dnešnej dobe mám istotu, že u toho istého zamestnávateľa ostanem až do dôchodku. Pri veľkej fluktuácií pracovnej sily je to dnes dosť ojedinelý jav.

Nemusíte sa spoliehať iba na možnosti od štátu

Práve preto je viac než nutné v dnešnej dobe myslieť na náš dôchodok po stránke finančnej. Aby sme nemuseli napr. pracovať až do veku 70 rokov, mali by sme si začať na svoj dôchodok dnes pravidelne sporiť. Dnes existuje veľké množstvo možností ako si súkromne môžete odkladať peniaze na svoju penziu, a pri dostatočne nasporenej sume môžete odísť na odpočinok v čase, kedy to uznáme sami za vhodné.

Ak na to začneme myslieť v dostatočnom predstihu, myslím, že sa nebudeme musieť obávať zvyšujúceho sa veku odchodu do dôchodku.

Ak sa chcete osobne poradiť o svojom dôchodku, so Salve finančným poradcom, kliknite SEM

Erika Hadbávna

Patrí medzi investičných expertov Salve a venuje sa aj životnému poisteniu.

Viac od autora →